Statistik och fakta

Ordföranden i Hammarstrands rodelklubb

Pelle Norman 1960-10-16 till 1963-12-01
Ragnar Eriksson 1963-12-01 till 1968-12-12
Jananders Fridh 1968-12-12 till 1969-12-06
Sune Nilsson 1969-12-06 till 1980-10-26
Inga-Maj Granqvist 1980-10-26 till 1984-10-11 Sune Nilsson hedersordförande
Bo Näsström 1984-10-11 till 2021-08-27
Thomas Reinelöv från 2021-08-27 Bo Näsström hedersordförande

Klubbens namn

ARTA Bobklubb 1960-1969
Hammarstrands bob- och rodelklubb 1969-1975
Hammarstrands rodelklubb 1975-

Internationella mästerskap i Hammarstrand

1967 Världsmästerskapen i rodel
Herr: 1. Thomas Köhler Östtyskland, 2. Klaus Bonsack Östtyskland, 3. Josef Feistmantl Österrike
Dam: 1. Ortrun Enderlein Östtyskland, 2. Petra Tierlich Östtyskland, 3. Helene Thurner Österrike
Dubbel: 1. K.Bonsack/T.Köhler Östtyskland, 2. M. Schmid/E. Walch Österrike, 3. S. Maier/E. Maier

1969 Junior-EM i rodel
Herr: 1. Wolfgang Fiedler Östtyskland, 2. Stefan Hölzlwimmer Västtyskland, 3. Rudolf Schmid Österrike
Dam: 1. Elisabeth Demleitner Västtyskland, 2. Dana Beldova Tjeckoslovakien, Christa Beck Östtyskland

1970 Europamästerskapen i rodel
Herr: 1. Harald Ehrig Östtyskland, 2. Wolfgang Scheidel Östtyskland, 3. Horst Hönlein Östtyskland
Dam: 1. Anna-Maria Müller Östtyskland, 2. Angela Knösel Östtyskland, 3. Christina Schmuck Västtyskland
Dubbel: 1. H.Hörnlein/R. Bredlow Östtyskland, 2. R. Schmid/F. Schachner Österrike, 3. M. Schmid/E. Walch Österrike

1975 Världsmästerskapen i rodel
Herr: 1. Wolfram Fiedler Östtyskland, 2. Manfred Schmid Österrike, 3. Harald Ehrig Östtyskland
Dam: 1. Margit Schumann Östtyskland, 2. Ute Rührold Östtyskland, 3. Eva-Maria Wernicke Östtyskland
Dubbel: 1. H. Rinn/N Hahn Östtyskland, 2. H. Schulze/H-J. Neumann Östtyskland, 3. R. Schmid/F. Schachner Österrike

1976 Europamästerskapen i rodel
Herr: 1. Wolfram Friedler Östtyskland, 2. Michael Gärdebäck Sverige, 3. Hans-Heinrich Winkler Östtyskland
Dam: 1. Vera Zozulya Sovjetunionen, 2. Agneta Lindskog Sverige, 3. Halina Biegun Polen
Dubbel: 1. B. Dreyer/R. Herdmann Östtyskland, 2. A. Strand/H. Svensen Norge, 3. D. Bremze/A. Krikis Sovjetunionen

1978 Europamästerskapen i rodel
Herr: 1. Paul Hildgartner Italien, 2. Hans Rinn Östtyskland, 3. Vladimir Shitov Sovjetunionen
Dam: 1. Elisabeth Demleitner Västtyskland, Anna Mayevskaya Sovjetunionen, 3 Vera Zozulya Sovjetunionen
Dubbel: 1. H. Rinn/N. Hahn Östtyskland, 2. B. Hahn/U. Hahn Östtyskland, 3. J. Zeman/V. Resl Tjeckoslovakien

1980 Junior-EM i rodel
Herr: 1. Wilfried Vogel Östtyskland, 2. Andreas Bauch Östtyskland, 3. Walerij Petrow Sovjetunionen
Dam: 1. Heike Popel Östtyskland, 2. Ute Weiss Östtyskland, 3. Eleonora Tscheremisina Sovjetunionen
Dubbel: 1. Sotzmann/Loch Östtyskland, 2. Rosenberger/Staudinger Västtyskland, 3. Strand/Kinzel Tjeckoslovakien

1981 Världsmästerskapen i rodel
Herr: 1. Sergey Danilin Sovjetunionen, 2. Michael Walter Östtyskland, 3. Ernst Haspinger Italien
Dam: 1. Melitta Sollmann Östtyskland, 2. Cerstin Schmidt Östtyskland, 3. Vera Zozulya Sovjetunionen
Dubbel: 1. B. Hahn/U. Hahn Östtyskland, 2. B. Oberhoffner/J-D. Ludwig Östtyskland, 3. H. Stangassinger/F. Wembacher Västtyskland

1986 Europamästerskapen i rodel
Herr: 1. Sergei Danilin Sovjetunionen, 2. Jens Müller Östtyskland, 3. Michael Walter Östtyskland
Dam: 1. Cerstin Schmidt Östtyskland, 2. Steffi Martin Östtyskland, 3. Ute Oberhoffner-Weiss Östtyskland
Dubbel: 1. Y. Belousov/A. Belyakov Sovjetunionen, 2. J. Hoffman/J. Pietzsch Östtyskland, 3. H. Raffi/N. Huber Italien

Världscup i rodel

1979, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1989, 1990

Scandinavian cup i rodel (HRK:s egen internationella tävling)

1967, 1969, 1970, 1974, 1977, 1978, 1979, 1980, 1982, 1983, 1984, 1985, 1989, 2000 och 2001

Svenska Mästerskap

Banrodel
1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1989 1994, 1996, 1998, 1999, 2000

Bob
1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1997, 1998, 1999

Naturrodel
1988, 1990, 2003

Skeleton
2022